Checkpoint: Skalica

Skalica

Skalický trdelník, Skalická frankovka, kultúrne pamiatky, záhorská príroda, tým všetkým láka návštevníkov Skalica. V októbri 2007 získal Skalický trdelník ako prvý slovenský potravinársky výrobok ochrannú značku Európskej únie.

Ak  uvažuješ o návšteve tohto mesta aj naživo, nenechaj si ujsť každoročné Skalické dni a Trdlofest (21.5.2022).

Skalica patrí počtom obyvateľov či rozlohou k menším mestám, čo sa však týka stavebných pamiatok, možno ju porovnávať s najväčšími sídlami u nás. V Skalici sa zachovalo do dnešnej doby 6 väčších kostolov, 9 menších sakrálnych stavieb (najvýznamnejšia je Rotunda sv. Juraja), 4 kláštory, zaujímavé svetské stavby: známy Jurkovičov dom, mestské opevnenie, unikátne námestie trojuholníkového tvaru. Nie je veľa miest na Slovensku, kde je možné sledovať všetky známe stavebné slohy vrátane toho najstaršieho – románskeho.

Skalica je aj prístavné mesto. Leží pri vodnej ceste Baťov kanál, ktorá vedie z moravských Otrokokovíc do Skalice, kde končí. Baťov kanál bol vybudovaný v 30. rokoch 20. storočia ako projekt na zavlažovanie územia. S jeho plavebným využitím sa nepočítalo. Neskôr sa používal na prepravu uhlia. Svoj oficiálny názov „Baťov kanál“ dostal 1. mája 1960 za účasti Tomáša Baťu. Prístav v Skalici dnes ponúka výletné plavby i možnosť zapožičať si loď a plaviť sa touto vodnou cestou.

Virtuálna prehliadka v Google Earth

Ďakujeme za prihlásenie do newslettera.

Ďakujeme za správu.