Checkpoint: Banská Štiavnica – Štart

Banská Štiavnica – Štart

Na Honte virtuálne štartujeme v jednom z najnavštevovanejších slovenských miest, ktoré bolo v stredoveku centrom baníctva. Z tohto obdobia sa dodnes zachovali mnohé renesančné stavby:  Mestský hrad (Starý zámok), Nový zámok, Kammerhof (Komorský dvor, sídlo banskej komory a komorských grófov), Námestie sv. Trojice i mestské opevnenie, ktoré je mestskou pamiatkovou rezerváciou. Historické centrum mesta a viaceré technické pamiatky v okolí boli zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Ťažba strieborných rúd s prímesou zlata tu jestvovala už v poslednom storočí pred n. l. Banská Štiavnica vznikla ako obec s pôvodným slovanským obyvateľstvom, no od 12. stor. sa tu usádzali nemeckí kolonisti, ktorí priniesli vyspelú banskú techniku a prosperitu celej oblasti. Banskoštiavnické banské právo je najstarším v Uhorsku. V roku 1735 tu bola založená banská škola, z ktorej vznikla prvá banská vysoká škola v Európe — Banská a lesnícka akadémia. V roku 1782 bola Banská Štiavnica tretím najväčším mestom v Uhorsku a mala viac ako 23 tisíc obyvateľov.

V meste sa nachádza arborétum založené v roku 1900 a botanická záhrada založená v 1. pol. 19. storočí. Pri návšteve Banskej Štiavnice využi príležitosť sfárať do niektorej z bývalých baní. Takúto možnosť máš v Banskom múzeu v prírode, cca 1,5 km od centra, Jeho prehliadka trvá asi hodinu a pol.  Známa je aj Štôlňa Glanzenberg, či kratučká štôlňa Michal vhodná aj pre malé deti. Obe sa nachádzajú priamo v meste.

Banská Štiavnica leží v chránenej krajinnej oblasti Štiavnických vrchov, ktoré sú sopečným pohorím, kedysi bohatým na minerály a drahé kovy. Od začiatku 16. až do prvej polovice 18. storočia sa tu budovali Štiavnické tajchy, dômyselne pospájané vodné nádrže. Boli unikátnym vodným dielom, ktoré dodávalo energiu prosperujúcemu baníctvu. Z pôvodne 60 vodných nádrží sa dodnes zachovalo 24 a keďže sú obdivuhodne zasadené do prírody, domáci i návštevníci ich využívajú na prírodné kúpanie, rybačku a v zime korčuľovanie.

ZZ tradičných štiavnických podujatí je populárny Štiavnický živý šach. Hru hrajú dvaja poprední veľmajstri naslepo, so zaviazanými očami a podľa ich ťahov skutoční živí, dobovo oblečení šermiari zvádzajú boj. Súčasťou festivalu je i tradičný jarmok, vystúpenie sokoliarov, historická hudba a dobové výstavy.

Začiatkom augusta sa medzi hradbami Starého zámku odohráva Festival kumštu, remesiel a zábavy s ukážkami remesiel, s tradičným bábkovým divadlom, školou žonglovania a podobne.

V zaujímavých štiavnických interiéroch a exteriéroch prebieha štvordňový letný filmový festival 4 živly, jeden z najstarších na Slovensku.

Za zmienku stoja i letné hudobné festivaly – Festival peknej hudby a Zvuk for Štiavnica.

Virtuálna prehliadka v Google Earth

Ďakujeme za prihlásenie do newslettera.

Ďakujeme za správu.