Checkpoint: Bratislava

Bratislava

Naše hlavné mesto Bratislave má významné postavenie v rámci strednej Európy. Je to vďaka strategickej polohe na hranici s Rakúskom i Maďarskom a vďaka blízkosti susedných metropol Viedeň a Budapešť, s ktorými ju spája Dunaj. Taká blízkosť hlavých miest troch samostatných štátov nemá vo svete obdobu. K najvýznamnejším pamiatkam patrí hneď po Bratislavskom hrade Kostol Svätého Martina, v ktorom bolo korunovaných 11 kráľov a ich 7 manželiek. Bratislava bola po stáročia tiež dôležitým centrom židovskej kultúry. Pod hradným vrchom je Mauzóleum rabína Chatama Sofera, významného predstaviteľa tradičného židovského učenia, ktorý žil v Bratislave na prelome 18. a 19. storočia. Mauzóleum predstavuje pútnické miesto Židov a je v nominácii na zápis do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Mesto možno spoznávať prostredníctvom vyhliadkových jázd vláčikmi Prešporáčik či Blaváčik alebo autobusom Golden Express. Obľúbené sú aj vyhliadkové plavby na Dunaji. Ak si priplatíš, môžeš si objednať aj výlet na motorových člnoch. Od apríla do októbra medzi Bratislavou a Viedňou premáva rýchlo loď. Počas plavby môžeš obdivovať panorámu nábreží v Bratislave, Devíne či rakúskom Hainburgu. Lemujú ju okolité pohoria i zrúcaniny hradov. Úžasná scenéria pokračuje až do Viedne: lužné lesy, ramená rieky s romantickými zákutiami. Plavba sa končí po necelých dvoch hodinách preplavením plavebných komôr vodného diela Freudenau v samotnej Viedni.

Bratislava je mestom dobrého jedla a vína z vinohradov v blízkych malokarpatských vŕškoch. K tradičným kulinárskym špecialitám už od čias Rakúsko – Uhorskej monarchie patrí husacina, ktorú majstrovsky pripravujú rodinné prevádzky na západnom okraji mesta. Jednou z nich je Husacina u Zápražných v Slovenskom Grobe, ktorá venuje do našej tomboly – POUKAZ V HODNOTE 100 € na husacie hody. K typickým bratislavským pochúťkam patria aj bratislavské rožky – sladké pečivo s makovou alebo orechovou náplňou, ktoré majú štatút v Európe chránenej špeciality a nájdeš si ich aj tombole od Štrbského pressa. A ako Bratislavu hodnotia v zahraničí? Britský denník Guardian zostavil rebríček 10 európskych miest s najkrajšími vianočnými trhmi. Bratislava sa umiestnila na 5. mieste. Podľa prieskumu holandskej online cestovnej kancelárie TravelBird z roku 2018 je Bratislava pre turistov po islandskom Reykjavíku a novozélandskom Aucklande tretím najzelenším mestom na svete.

Virtuálna prehliadka v Google Earth

Ďakujeme za prihlásenie do newslettera.

Ďakujeme za správu.