Checkpoint: Budmerice – CIEĽ Midi Beh / Mini Bajk

Budmerice – CIEĽ Midi Beh / Mini Bajk

V Budmericiach je cieľ midi bežeckej a mini cyklo Virtuálnej Výzvy Malokarpatsko. Je to dôstojné miesto na oslavu tvojho výkonu. Budmerice sa okrem lahodných vín totiž pýšia krásnym kaštieľom, ktorý je kultúrnou pamiatkou.

Postavil ho Ján Pálffy v rokoch 1888 – 1889 v Lindavskom lese ako poľovnícky zámoček krátko po svadbe so16-ročnou Alžbetou Schlippenbachovou. Inšpiráciou pre kaštieľ s množstvom vežičiek a štítových vikierov boli francúzske  renesančné zámky na rieke Loira.   Kaštieľ je obklopený anglickým parkom s významným prírodno-krajinárskym významom.

Po smrti Jána Pálffyho v roku 1934 prešiel do vlastníctva jeho jediného syna  Pavla, ktorý v roku 1945 z Československa emigroval a kaštieľ sa stal majetkom štátu. Je zapísaný v Ústrednom  zozname kultúrnych pamiatok. V rokoch 1946 a 1986 bol kaštieľ upravovaný a slúžil až do roku 2011 ako Dom slovenských spisovateľov za účelom rekreácie a na tvorivú činnosť slovenských umelcov.

Kaštieľ je prístupný verejnosti počas svojich otváracích hodín.

Okrem kaštieľa v Budmericiach nájdeš viacero zákutí, ktoré stoja za návštevu – anglický park za kaštieľom pozvoľna prechádzajúci do rozľahlého hája, malý kaňon potoka Gidra, Budmerické rybníky a dve prírodné rezervácie. Po väčšine z nich ťa prevedie tunajší náučný chodník.

Budmerice okrem kaštieľa preslávil aj známy hit Karola Duchoňa Dievča z Budmeríc venovaný mladej dáme, ktorá paradoxne pochádzala z Michaloviec. Bola ňou niekdajšia  populárna televízna moderátorka Zuzana Neubauerová. V čase, keď vznikol text piesne, žila v Budmericiach, ktoré si Duchoň obľúbil, rád tam chodieval a Zuzana sa mu veľmi páčila. Nikdy sa mu vraj nepodarilo zapáčiť sa jej natoľko, aby sa doňho zamilovala, no mali priateľský vzťah.

Virtuálna prehliadka v Google Earth

Ďakujeme za prihlásenie do newslettera.

Ďakujeme za správu.