Checkpoint: Dubová

Dubová

Malá obec, v ktorej sa dejú veľké veci, píše sa na stránke obce. Je známa veľkolepými leteckými dňami, ktoré sa tradične organizujú na miestnom letisku. Letisko poskytuje nielen služby pre verejnosť – zážitkové lety, ale organizuje sa tu aj kompletný výcvik pre dopravných  i súkromných pilotov.

Dubová a jej okolie je rajom pre pozorovateľov prírody, špeciálne vtákov. Obec leží v chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty a chránenom vtáčom území. V jej katastri rastie chránený jasenec biely, ktorý sa ľudovo nazýva aj Boží oheň. Má vysoký obsah éterických olejov a vraj sa vie v horúcich dňoch samovznietiť, prípadne ťa popáliť.

Obec od nepamäti známa svojimi vínami a je súčasťou Malokarpatskej vínnej cesty, čím nadväzuje na vinársky odkaz minulosti Okrem vinárstva tu pretrváva aj tradícia známych trakovických výšiviek. Ale asi najznámejšou tradíciou je gastronomocká špecialita scískanice. Pripomínajú lokše a robia sa zo zemiakov, múky, krupice, bravčovej masti a oškvarkov. Scískanice sa tradične podávali k fazuľovej polievke na kyslo, alebo len tak k vínu – samozrejme miestnemu. Scískavice majú dokonca v Dubovej svoj festival – Dubovská scískačka, ktorý sa usporadúva v aguste. Jeho cieľom je podporiť spoločenský život v obci, prezentovať jedinečné zručnosti miestnych obyvateľov a tiež jedinečný prvok miestnej gastronómie – scískanice, ktoré má obec registrované.

V Dubovej sa narodil významný slovenský spisovateľ Vincent Šikula.

Virtuálna prehliadka v Google Earth

Ďakujeme za prihlásenie do newslettera.

Ďakujeme za správu.