Checkpoint: Hanušovce nad Topľou cieľ Beh Midi / Bike Mini

Hanušovce nad Topľou cieľ Beh Midi / Bike Mini

Nenápadné mesto s množstvom zaujímavostí a unikátov je pre bežcov cieľom Virtuálnej Výzvy Midi, pre cyklistov cieľom Výzvy Mini.

V centre Hanušoviec sa na jednom mieste nachádza hneď niekoľko národných kultúrnych pamiatok, ďalšie sú v jeho širšom jadre.

Najstaršou je ranogotický kostol Nanebovzatia Panny Márie z 13-teho storočia. V jeho tesnej blízkosti je renesančná zvonica. Nachádza sa tu aj barokový kaštieľ z 18-storočia, ktorý je najväčším kaštieľom na Šariši a ďalší, takzvaný Malý kaštieľ. V meste je tiež niekoľko technických pamiatok.

Ten, kto by si chcel trochu zacestovať v čase a zažiť návrat do najstarších období ľudských dejín, mal by navštíviť tunajší  Živý Archeopark. Ide o jedinečné archeologické múzeum zážitku a tiež jediné živé archeologické múzeom v prírode na Slovensku.

Areál archeoparku sprístupňuje 5 obydlí z piatich období praveku a včasného stredoveku. Obydlia sú plne vybavené jednoduchým nábytkom a predmetmi dennej potreby. Nachádzajú sa tu tiež repliky archeologických objektov z doby kamennej, bronzovej, železnej a slovanského obdobia. Významnou súčasťou areálu je hrnčiarska dielňa, areál so zvieratami či ojedinelá replika šperkárskej sklárskej pece.

Virtuálna prehliadka v Google Earth

Ďakujeme za prihlásenie do newslettera.

Ďakujeme za správu.