Checkpoint: Hrabušice

Hrabušice

Hrabušice sú severnou bránou do Slovenského raja a východiskovým bodom pre túry a výlety. Nájdeš tu strážené parkovisko, ktoré je spoplatnené. Platíš 2 € za auto plus 1,5 € za každú dospelú osobu. Je to forma príspevku za údržbu chodníkov, stupačiek a rebríkov v Slovensko raji.

Z Hrabušíc sa môžeš vydať napr. na stredne náročnú túru na Letanovský mlyn. Je to lúčne zátišie na sútoku Trsteného potoka s riekou Hornád, ktorú tu premosťuje zrekonštruovaná napodobnenina pôvodného kamenného kartuziánskeho mosta. Most postavili kartuziánski mnísi ako súčasť „kartuziánskej cesty na vrch“ vybudovanej v roku 1454. Cesta viedla z dnešného Kláštoriska do grangie (hospodársky dvor) – Tiba pri Spišských Tomášovciach. Zvyšky tejto cesty sa zachovali dodnes.

Je viacero nádherných miest v Slovenskom raji, ktoré síce neležia priamo na našich virtuálnych trasách, zaslúžia si však zmieniť sa o nich. Napr. Kláštorisko, ktoré sa nachádza v  katastri neďalekej obce Letanovce.

Kláštorisko

Je neoficiálna križovatka Slovenského raja. Planina vo výške 760 m uprostred vodopádov, skál a rebríkov je ideálnym miestom na oddych medzi túrami či vychádzkami po Slovenskom raji. Odtiaľto sa môžeš vybrať do divokých roklín s vodopádmi a rebríkmi napr. Suchá Belá či Piecky alebo na výlet do Prielom Hornádu a na Veľký Kyseľ.

Kláštorisko je aj archeoparkom s ruinami kartuziánskeho kláštora z 13. storočia, ktorý slúžil ako útočisko pred tatárskymi hordami. V r. 2014 sa sformovalo rovnomenné občianske združenie, ktorého cieľom je obnova kartuziánskeho kláštora.

Virtuálna prehliadka v Google Earth

Ďakujeme za prihlásenie do newslettera.

Ďakujeme za správu.