Checkpoint: Liptovský Hrádok

Liptovský Hrádok

Si v Liptovskom Hrádku. V NOHÁCH či KOLESÁCH MÁŠ UŽ 82 km.  Gratulujeme!

Ak si BEŽEC či CHODEC,  pokoril si trasu Midi. Ak si BAJKER, si v cieli  trasy Mini. V každom prípade, v Liptovskom Hrádku máš čo obdivovať. Je to významné liptovské mestečko pomenované podľa tunajšieho gotického hradu, ktorý vznikol v 14. storočí a jeho najdôležitejšou „úlohou“ bola kontrola dôležitej obchodnej cesty zo strednej do juhovýchodnej Európy.

Neskôr sa k hradu postavil aj renesančný kaštieľ. Obe nehnuteľnosti  na začiatku 19. storočia zničil požiar. Kaštieľ bol zrekonštruovaný, hrad však zostal v ruinách.  Ešte pred tým sa však v tejto oblasti rozvinul obchod s drevom a ťažba železnej rudy.  Preto je tu dnes Múzeum baníctva a hutníctva. V moderných dejinách sa toto mesto stalo známym aj závodom na produkciu elektrotechnických a strojárenských výrobkov Tesla Liptovský Hrádok, ktorý existuje dodnes.

Návštevník Liptovského Hrádku  by okrem návštevy tunajšieho kaštieľa nemal obísť miestnu botanickú záhradu a arborétum s unikátnou lipovou alejou. Arborétum vzniklo už v roku 1777 a patrí medzi najstaršie a najvyššie položené v Európe

https://www.visitliptov.sk/zaujimavosti/mesto-liptovsky-hradok/

Virtuálna prehliadka v Google Earth

Ďakujeme za prihlásenie do newslettera.

Ďakujeme za správu.