Checkpoint: Liptovský Mikuláš

Liptovský Mikuláš

Liptovský Mikuláš je centrom horného Liptova. Väčšina Slovákov si ho spája s legendárnym zbojníkom Jurajom Jánošíkom, ktorý bol na začiatku 18. storočia na mikulášskom námestí popravený. 

Jánošíkov život sa v tomto meste údajne skončil, ale životy mnohých iných osobností, ktoré významne ovplyvnili slovenské umenie, vedu či šport sa práve tu začali. Medzi tunajších slávnych rodákov patrí napríklad národný buditeľ  a básnik Janko Kráľ, hudobný skladateľ Ján Levoslav Bella, básnik Andrej Plávka, ale i v súčasnosti najúspešnejšia slovenská športovkyňa, lyžiarka Petra Vlhová. Možno o nej nevieš, že je absolventkou Hotelovej akadémie v Liptovskom Mikuláši.

Na okraji mesta sa nachádza Areál vodného slalomu, v ktorom športovo „vyrástol“ ďalší Mikulášsky rodák, niekoľkonásobný olympijský víťaz – vodný slalomár Michal Martikán či olympijská víťazka Elena Kaliská. Tento umelý vodný kanál býva dejiskom významných domácich i zahraničných podujatí ale zrafatovať si tu na divokej vode môžeš aj ty. Ďalšie adrenalínové zážitky tu ponúkne paintballová strelnica či Adventure golf.

https://www.visitliptov.sk/zaujimavosti/areal-vodneho-slalomu-liptovsky-mikulas/

Virtuálna prehliadka v Google Earth

Ďakujeme za prihlásenie do newslettera.

Ďakujeme za správu.