Checkpoint: Ľubica

Ľubica

V podtatranskej obci Ľubica nájdeš okrem čarovného výhľadu na Tatry viacero zaujímavostí. Už v roku 1271 sa stala kráľovským mestom, a v 17. storočí patrila k najbohatším spišským mestám. Mala právo troch výročných trhov a v mestečku pracovalo 20 remeselníckych cechov. Koncom 19. storočia sa Ľubica stala opäť obcou.

V Ľubici, ktorá má dnes približne 4.500 obyvateľov  sa dodnes zachoval veľký rozsah stredovekého mesta s historickým jadrom a množstvom zaujímavých objektov. Patria k nim meštianske, remeselnícke aj sedliacke domy a až 5 kostolov. Jedným z nich je Kostol Nanebovzatia Panny Márie z 13. storočia, ktorý je najväčším dvojloďovým kostolom na Spiši. Jeho oltár s gotickou sochou Panny Márie a svätíc pochádza z dielne Majstra Pavla z Levoče.

S Ľubicou sú spojené aj zaniknuté Ľubické Kúpele. Už v 1714 sa spomínajú tunajšie  liečebné sírne pramene, pri ktorých neskôr vznikli Ľubické Kúpele. Zanikli v 50-tych rokoch minulého storočia ako daň za výstavbu vojenského výcvikového priestoru Javorina práve v týchto miestach.

Virtuálna prehliadka v Google Earth

Ďakujeme za prihlásenie do newslettera.

Ďakujeme za správu.