„Mesto Ľudovíta Štúra“ bolo v 17. storočí významným kráľovským mestom a podobne, ako u jej „susedov“ bol jej rozmach založený najmä na vinohradníctve a vinárstve. Aj dnes domovom mnohých tradičných vinárskych rodín. Nie je náhoda, že vo viniciach nad Modrou však vznikol aj unikátny koncept ELESKO Wine Park spájajúci vinárstvo s agroturistikou a jeho súčasťou je aj galéria umeleckých diel. Môžeš sa tu zoznámiť s modernou produkciou vín z vlastnej produkcie ELESKO a vychutnať si kvalitné domáce jedlo, predovšetkým špeciálne divinové delikatesy z vlastného chovu. Sídli tu tiež spoločnosť ELESKO Forest, špecializujúca sa na chov raticovej zveri s hodnotným genofondom vo vlastnej zvernici.
Modra je známa aj svojou typickou keramikou. Múzeum slovenskej keramickej plastiky v Modre sa nachádza v blízkosti hradieb mestského opevnenia zo 17. storočia. Dvorovou častou je spojené so severnou baštou, v ktorej je umiestnená Galéria Ignáca Bizmayera, popredného slovenského keramikára, Malokarpatského rodáka. Známa je aj tunajšia Slovenská ľudová majolika, v ktorej už 140 rokov majstri remesla rozvíjajú zdedené tradície. Všetky výrobky sú ručne vyrobené a maľované. Každý kus je jedinečné dielo. Modranská majolika a majoliková ornamentika sú zapísané v Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska.
Ak obľubuješ turistiku a krásne výhľady, sprav si výlet na vrch Veľká Homola, ktorý sa týči nad Modrou alebo sa vyber ku skalnatým útvarom Traja jazdci, ktorí sú vyše hodinovou prechádzkou dostupní z Mory (7 km) i z Pezinku (6 km).
S Modrou je spojený aj najvýznamnejší slovenský národovec a kodifikátor spisovnej slovenčiny Ľudovít Štúr. Časť jeho torby vznikla práve v Modre, kde v roku 1856 zomrel.