Checkpoint: Námestovo

Námestovo

Jedno z troch okresných miest na Orave – Námestovo –  leží na brehu Oravskej priehrady. Táto vodná nádrž rozlohou 35 km2, bola vybudovaná na rieke Orava v rokoch 1941 – 1954. Vody nádrže zaplavili 4 obce (Slanica, Osada, Oravské Hámre a Ústie nad Oravou) a nad hladinou ostalo len návršie obce Slanica – vznikol tak Slanický ostrov.

Na brehoch Oravskej priehrady sa nachádzajú rekreačné oblasti s možnosťou kúpania a rozličných vodných športov. Najvýznamnejšími rekreačnými strediskami sú kemp s plážou na Slanickej Osade, Prístav a pláže pri Námestove a Troch Studničkách. Ideálny spôsob ako spoznávať krásy Oravskej priehrady a výhľad na okolité hory je vyhliadková plavba loďou.

Takzvané Oravské more vzniklo za účelom protipovodňovej obrany. Obce, ktoré sa jeho vybudovaním ocitli pod vodou, pripomína Slanický ostrov. Ten stojí uprostred priehrady nad niekdajšou dedinou Slanica a je známy maliarskou a sochárskou expozíciou Oravskej galérie. Preto sa mu hovorí Ostrov umenia alebo Vtáčí ostrov. Nájdeš tu aj pomník slanického rodáka a kodifikátora spisovnej slovenčiny, Antona Bernoláka. Pláže a možnosti vodných športov sú sústredené hlavne na juhu Oravskej priehrady v Slanickej osade, odkiaľ pravidelne premáva na ostrov výletná loď Slanica.

Virtuálna prehliadka v Google Earth

Ďakujeme za prihlásenie do newslettera.

Ďakujeme za správu.