Checkpoint: Oravská Polhora

Oravská Polhora

Si v najsevernejšej slovenskej obci a v cieli bežeckej Virtuálnej Výzvy Maxi alebo cyklo Výzvy Midi. Za sebou máš už 138 km. GRATULUJEME. Cyklisti tu končia, ale ak máš energiu a chuť pokračovať môžeš aj naďalej pridávať svoje výkony na web. Počítadlá virtuálnych trás sú otvorené do 31.8.2022

Oravská Polhora je miesto ako stvorené na oddych a načerpanie nových síl. Bola obľúbeným miestom aj slávneho oravského rodáka, básnika Pavla Országha Hviezdoslava, ktorý rád navštevoval tunajšiu hájovňu a do tohto prostredia zasadil svoje najznámejšie dielo Hájnikova žena. Po tom, ako horáreň vyhorela, bola na jej mieste postavená jej verná replika. Dnes je táto budova v správe Oravského múzea P. O. Hviezdoslava, ktoré tu zriadilo unikátnu expozíciu venovanú dielu Hájnikova žena. Hviezdoslavova hájovňa je tak prvým skutočne literárnym múzeom na Slovensku venovaným konkrétnemu literárnemu dielu. Návštevník tu spozná prekrásne prostredie, v ktorom básnik čerpal inšpiráciu, a tiež samotné dielo od jeho vzniku cez všetky doterajšie vydania až po jeho odraz v iných druhoch umenia – vo výtvarnom umení, v dráme či vo filme.  Ďalšou atrakciou Oravskej Polhory je až šesť gajdošských kapiel.

V Oravskej Polhore nájdeš aj miesto na skvelú rodinnú lyžovačku za bezkonkurenčné ceny v lyžiarskom stredisku Ski centrum Oravská Polhora.

Virtuálna prehliadka v Google Earth

Ďakujeme za prihlásenie do newslettera.

Ďakujeme za správu.