Checkpoint: Plavecké Podhradie

Plavecké Podhradie

GRATULUJEME! Ak si bežec zdolal si už svoju Maxi výzvu. Ideš ďalej na Super Maxi?

Ak si cyklista, dal si Virtuálnu Výzvu Midi. Osláv to v obci s tajomným hradom a jaskyňou plnou netopierov.

Ak by sa rozhodneš prísť sem aj naživo, napríklad spolu s deťmi, možno rád využiješ odvoz alebo dovoz letným cyklo vlakom Záhoráčikom. Premáva 3 x denne počas letných víkendov a sviatkov na trase Bratislava Hlavná stanica – Plavecké Podhradie. Zastaví vám v Zohore, Lozorne, Jablonovom, Perneku, Kuchyni, Rohožníku a Sološnici.

Najznámejšou tunajšou pamiatkou je Plavecký hrad z 13. storočia. Okrem hradu tu nájdeš aj           renesančný kaštieľ Pálffyovcov zo 17. storočia s príjemným parkom, ruiny stredovekého kláštora, keltské hradisko Pohanská či rímskokatolícky kostol svätej Barbory z roku 1797. V tejto krásnej oblasti sa  nachádza Náučný chodník Plavecký kras, ktorý ťa prevedie najkrajšími malokarpatskými turistickými trasami.

Nespornou zaujímavosťou Plaveckého Podhradia je jaskyňa, ktorá bola prvou slovenskou jaskyňou sprístupnenou verejnosti.  Dnes je otvorená len príležitostne. Starajú sa o ňu Jaskyniari Plavecké Podhradie, ktorí pred príchodom pandémie organizovali prehliadky a Dni otvorených dverí. Jaskyňa má nádhernú krasovú výzdobu a v zime v nej stretneš hibernujúce netopiere, čo je skutočným zážitkom.

Virtuálna prehliadka v Google Earth

Ďakujeme za prihlásenie do newslettera.

Ďakujeme za správu.