Checkpoint: Považská Bystrica – cieľ Beh Midi / Bajk Mini

Považská Bystrica – cieľ Beh Midi / Bajk Mini

POVAŽSKÁ BYSTRICA   je moderné mesto, ktoré sa začalo intenzívne rozvíjať najmä po roku 1929 v súvislosti s budovaním strojárskeho závodu.

Považské strojárne známe výrobou malých motocyklov si vybudoval dobré meno nielen vo vtedajšom Československu, ale aj v zahraničí. V najlepších časoch zamestnávali až vyše 12-tisíc ľudí. Len máloktorá fabrika na Slovensku dokázala ovplyvniť svoj región takým výrazným spôsobom. Motocykle Manet, Tatran či Babeta vyvážala do celého sveta. Napriek viacerým pádom a existenčným problémom, podnik, hoci v pozmenenej podobe, prežil dodnes.

Atrakciou Považskej Bystrice  je Považský hrad v  mestskej časti Považské Podhradie. Postavený bol  začiatkom 13. storočia ako súčasť severovýchodného opevnenia Uhorska. Dnes má svoju slávu za sebou a zostali z neho len zrúcaniny. Sú však z neho naozaj krásne výhľady na Váh, mesto i blízke horstvá Veľký a Malý Manín, Kľak i Súľovské skaly.

Neďaleko Považskej Bystrice je vodná nádrž Nosice, v minulosti známe ako Priehrada Mládeže. Vybudovali ju v 50. rokoch minulého storočia v rámci povojnovej industrializácie Slovenska, ako súčasť tzv. Vážskej kaskády. Priehrada mládeže je najstaršou priehradou a vodnou elektrárňou na rieke Váh. Okrem hospodárskeho využitia slúži aj ako obľúbená oddychová a rekreačná lokalita. Okolím vedie cyklotrasa, ktorá je v istom úseku členitá a ku koncu pomerne rovinatá.

Virtuálna prehliadka v Google Earth

Ďakujeme za prihlásenie do newslettera.

Ďakujeme za správu.