Checkpoint: Sabinov

Sabinov

Prvá písomná zmienka o tomto meste na brehu Torysy pochádza z polovice 13- storočia a súvisí nemeckými kolonizátormi, ktorí sa postarali o jeho rozvoj. Sabinov bol významným východoslovenským mestom, o čom svedčí aj to, že koncom 15. storočia sa stal súčasťou  Pentapolitany – združenia piatich najvýznamnejších východoslovenských miest, ku ktorému patrili ešte Košice, Prešov, Bardejov a Levoča.

Rozprestiera v širokej doline rieky Torysa, medzi Levočskými vrchmi a pohorím Čergov. Milovníci prírody tu nájdu miesta na zaujímavé vychádzky do lesoparku Švabľovka, či do okolitých pohorí Čergov a Bachureň s prekrásnymi prírodnými scenériami a zrúcaninami Hanigovského hradu.

V Sabinove sa v 60-tych rokoch nakrúcal československý Oscarový film Obchod na korze s Jozefom Kronerom v hlavnej úlohe.  V kultúrnom centre Na korze si môžeš prezrieť stálu expozíciu filmu Obchod na korze. Nájdeš tu fotografie pripomínajúce nakrúcanie, rekvizity, originálny scenár filmu či korešpondenciu Sabinovčanov s tvorcami filmu i ukážky slávneho filmu premietané na plátne. Sú tu aj spomienky obyvateľov mesta na nakrúcanie v podobe fotografií a príbehov.

Virtuálna prehliadka v Google Earth

Ďakujeme za prihlásenie do newslettera.

Ďakujeme za správu.