Checkpoint: Slovenský Grob

Slovenský Grob

Typickou gurmánskou špecialitou Malokarpatskej oblasti je pečená husacina a „hlavným mestom“ tejto pochúťky je Slovenský Grob. Husi sa na jeseň vypekajú v celom malokarpatskom regióne, ale prevádzky v Slovenskom Grobe praskajú vo švíkoch viac ako kdekoľvek inde. Prečo to je tak, nevedno. Možno je to zásluha stavovského združenia Cechu husacinárov Slovenského Grobu, ktoré vzniklo s cieľom udržať a rozvíjať túto peknú tradíciu v tejto obci.

„Všetky cesty vedú do Ríma, ale my vieme, že tie husie vedú k 100-ročnej tradícii pečenia husí do Slovenského Grobu, kam za touto pochúťkou chodia gurmáni nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. Do chrumkava upečené husi, lahodná pečienka a slávne grobské lokše sú pripravované podľa prastarých receptov,“ píše sa na stránke cechu. Sú v ňom združené prevádzky, ktoré majú snahu udržať kvalitu a dobré meno husacích delikaties. Za každou upečenou husou je kus poctivej práce, čo ocenila aj Európska komisia 2006, keď zo 422 projektov z celej EÚ, vybrala za dodržiavanie tradície husaciny ako najlepší projekt v rámci malého a stredného podnikania.

Súčasťou Cechu husacinárov Slovenského Grobu je aj rodina Roba a Janky Hámorovcov, ktorí sú pokračovateľmi tradície založenej Jankinou babkou, pani Zápražnou. Preto sa ich reštaurácia v Slovenskom Grobe vola Husacina u Zápražných.

Janka i Robo sú účastníkmi našich Virtuálnych Výziev a do našej Tomboly pravidelne venujú poukaz na husacie hody v ich reštaurácii, v hodnote 100 Euro a tak vo svojej reštaurácii privítali už viacero účastníkov našich Virtuálnych Výziev.

Poukaz na husacie hody u Zápražných nemôže chýbať ani v tombole Virtuálnej Výzvy Malokarpatsko. Tombola sa vzťahuje len na naše novinky a je žrebovaná po ich ukončení. V prípade Malokarpatska to bude začiatkom septembra 2024.

Reštauráciu u Zápražných odporúčame všetkým milovníkom husaciny, ktorej hlavná sezóna sa začína po letných prázdninách. U Hámorovcov si ju však na objednávku: https://www.husacina.eu/ môžeš vychutnať kedykoľvek.

Virtuálna prehliadka v Google Earth

Ďakujeme za prihlásenie do newslettera.

Ďakujeme za správu.