Checkpoint: Spišská Nová Ves

Spišská Nová Ves

Pre Spiš je typická rozmanitosť. Popri Slovákoch je tento región domovom potomkov Nemcov, Maďarov i Poliakov, ktorí sem prišli pred storočiami. Mesto Spišská Nová Ves túto národnostnú pestrosť dodnes reflektuje.

Ako stredoveké mesto sa sformovala v 13. storočí na území, kde vedľa seba existovali významná osada Slovanov a nová osada Saských kolonistov.

Charakteristickým znakom mesta je charakteristické šošovkovité námestie, ktoré patrí medzi najdlhšie toho typu  v Európe. Dominantou námestia je rímskokatolícky farský kostol Nanebovzatia Panny Márie. Jeho 87 metrová neogotická veža je najvyššia na Slovensku. Priamo na námestí je zachovaných viacero budov historického významu – rokokovo zdobený Provinčný dom s Levočskou bránou, klasicistická radnica a secesná Reduta, v ktorej sídli Spišské divadlo.

Atrakciou mesta sú júlové Spišské výstavné trhy nadväzujúce na 600-ročnú tradíciu spišskonovoveských trhov. Vyhľadávané sú aj Dni mesta Spišská Nová Ves spojené s Trhom ľudových remesiel, ktoré sa konajú vždy v auguste.  V Spišskej Novej Vsi sa nachádza aj najmladšia a najmenšia zoologická záhrada na Slovensku.

Spišská Nová Ves je jednou zo vstupných brán do Národného parku Slovenský raj, plného krasových planín, tiesňav, vodopádov a jaskýň.  K najznámejším turistickým cieľom v Slovensko Raji patrí Tomášovský výhľad. Neleží síce na našich virtuálnych trasách, ale pri návšteve Spiša by si ho nemal minúť.

Tomášovský výhľad  je to impozantný skalný výstupok terasovitého tvaru s previsom vysoko nad riekou Hornád. Z vrcholu sa naskytne dych berúci výhľad na Prielom Hornádu, Čertovu Sihoť, dolinu Bieleho potoka i na Vysoké Tatry. Výstup naň nie je extra náročný. Celá trasa má 3,5 km a prevýšenie 265 m. Túru z Čingova na Tomášovský výhľad  zvládnu aj rodiny s deťmi.

Virtuálna prehliadka v Google Earth

Ďakujeme za prihlásenie do newslettera.

Ďakujeme za správu.