Checkpoint: Spišský hrad a Spišské Podhradie

Spišský hrad a Spišské Podhradie

Vitaj na Spiši, v regióne historických pamiatok a nádhernej prírody. Spiš je vstupnou bránou do Slovenského raja.

Štartujeme v Spišskom Podhradí, neďaleko Spišského hradu, ktorý patrí k najväčším zrúcaninovým hradným komplexom v strednej Európe. Jeho počiatky siahajú do 12. storočia. Dnes je v ňom múzeum.

Spišské Podhradie vzdialené pol hodinu pešej chôdze od hradu je mestečkom s menej ako 4000 obyvateľmi. Kedysi patrilo k najrozvinutejším mestám  na Spiši. Jeho obyvatelia pre hrad vykonávali rozličné služby. Časom sa stalo centrom remesiel nezávislých na hrade, ktoré najviac preslávili mäsiari. V Spišskom Podhradí sa vyrábali vyhlásené spišské párky, ktoré sa ešte pred 1. svetovou vojnou sa dodávali aj do reštaurácii v Budapešti, kde boli podávané ako delikatesa.

V centre historického námestia Spišského Podhradia, so zachovanými goticko – renesančnými  meštiackymi domami je synagóga z r. 1875, ktorá je spomienkou na početnú židovskú komunitu, ktorá tu žila pred 2. svetovou vojnou.

Súčasťou mesta Spišské Podhradie je niekdajšie cirkevné mestečko Spišská Kapitula nazývaná tiež Slovenský Vatikán. Za panovania Márie Terézie sa v roku 1776 stala biskupstvom a odvtedy je sídlom Spišskej diecézy, ktorá je cirkevnou správou Spiša, Liptova a Oravy.

Spišské Podhradie je spolu so Spišským hradom, Spišskou Kapitulou a historickými pamiatkami v blízkej Žehre zapísané v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Do Spišského Podhradia výletníkov láka aj miestna atrakcia – sokoliareň – jediná svojho druhu na východnom Slovensku. Nielen detskí návštevníci ocenia ukážky umenia tunajších sokoliarov.

Virtuálna prehliadka v Google Earth

Ďakujeme za prihlásenie do newslettera.

Ďakujeme za správu.