Checkpoint: Stará Ľubovňa

Stará Ľubovňa

GRATULUJEME! MÁŠ ZA SEBOU 144 km a absolvoval si Virtuálnu Cyklo Výzvu Midi.

Osláv to v Starej Ľubovni. Môžeš si tu užiť Hradné dni na Hrade Ľubovňa či Hubertove slávnosti v miestnom skanzeme, Ľubovniansky jarmok a Svätojánske ohne.

Rozmach Starej Ľubovne sa začal  v 13. storočí, keď sa stala slobodným kráľovským mestom. Pokračoval aj v nasledujúcom storočí, po tom, čo ju uhorský kráľ Žigmund dal do zálohu poľskej korune. Mesto malo až sedem výročných trhov v jednom roku, čo bolo dôkazom jeho prosperity a postavenia. Po navrátení spišských miest do Uhorska v roku 1772,  začala strácať svoje výsadné postavenie.

Ľubovnianske historické námestie je obklopené vzácnymi meštiackymi domami. V jednom z nich, v Dome ľubovnianskeho mešťana, je živá expozícia demonštrujúca život strednej vrstvy v 19. storočí Môžeš si tu obzrieť štýlové bývaniedielňu na výrobu papieradielňu na výrobu modrotlače a mincovňu, v ktorej si môžeš vlastnoručne vyraziť Ľubovniansky zlatý dukát.

 

Turisticky najatraktívnejšou historickou pamiatkou je Hrad Ľubovňa, ktorý sa vypína na vápencovom podhorí v nadmorskej výške 711 m. Patril do série pevností, ktoré strážili hranicu uhorského kráľovstva. Jeho expozície sú venované histórii hradu, cechom, remeslám a posledným súkromným majiteľom hradu Zamoyským. Samostatnú expozíciu pod Hradom Ľubovňa tvorí Múzeum ľudovej architektúry – skanzen. Sprístupňuje pamiatky ľudovej architektúry a spôsobu života Spiša a Šariša.

Lákadlom mesta je Historický vojenský stanový tábor v podhradí, ktorý je obrazom vojenského života v 16. storočí a počas roka realizuje viacero zaujímavých podujatí. Pozoruhodnou lokalitou sú Ľubovnianske kúpele, cez ktoré vedie náučný chodník popri piatich minerálnych prameňoch, s výhľadom na Vysoké Tatry.

Virtuálna prehliadka v Google Earth

Ďakujeme za prihlásenie do newslettera.

Ďakujeme za správu.