Checkpoint: Starý Smokovec

Starý Smokovec

Si v najstaršia tatranskej osade a administratívnom centre mesta Vysoké Tatry. K tomuto miestu neodmysliteľne patrí pozemná lanová dráha na Hrebienok, ktorej kabíny sú poháňané pomocou ťažného lana. Po jednokoľajovej 2km dlhej dráhe „vyrážajú“ na cestu proti sebe dva vagóny, ktoré sa v strede dráhy na krátkom rozdvojenom úseku navzájom obchádzajú. Táto pozemná lanovka je  v prevádzke už od roku 1908. V roku 2007 boli zakúpené a uvedené do prevádzky nové moderné vagóny. Okrem tejto atrakcie si v Starom Smokovci môžeš vyskúšať:

Sánkarský štartovací trenažér, ktorý ti umožní vyskúšať si jazdu na závodných saniach v klopenej, umelej sánkarskej dráhe v dĺžke približne 100 metrov.Ide o prvú a zároveň i jedinú atrakciu svojho druhu na Slovensku, ktorá ti ponúka adrenalínovú, ale úplne bezpečnú jazdu na ozajstných závodných saniach. Súčasťou trenažéru je i kamerový systém a merač času. Ľadová dráha je umelo chladená a krytá, vďaka čomu môže byť v prevádzke i za nepriaznivého počasia. Je využívaná dokonca aj v lete, kedy tu sa jazdí na kolieskových saniach. Na tomto sánkarskom trenažéri sa pravidelne konajú rozličné podujatia pre verejnosť, ale aj majstrovské súťaže.

Letný tubing, ktorý je zábavou rovnako pre deti i dospelých. Stačí sa usadiť do kolesa a nechať sa unášať sto metrov dlhým a špeciálne upraveným toboganom bez vody.

Zjazd na horskej kolobežke alebo horskom bicykli z Hrebienka do Starého Smokovca.

Tricklandia  ťa prenesie do sveta trick-artu a optických ilúzií. Nachádza sa tu 24 atrakcií zahŕňajúcich 15 trick-artových obrazov, rozšírenú realitu, antigravitačné miestnosti, či najkrajšie zrkadlové bludisko v strednej Európe. Prehliadka trvá cca 1 hodinu a počas nej tu nájdete námety slovenských ľudových povestí, rozprávok, ako aj reálie obcí a zámkov Slovenska. Po skončení sa môžete zastaviť v obchodíku so suvenírmi, detskými kníhami a hračkami.

Prameň Smokovecká kyselka – Starý Smokovec je však predovšetkým turisticky vyhľadávanou lokalitou. Vedie z neho niekoľko turistických chodníkov, patrí medzi liečebné miesta a kúpele a pochváliť sa môže prameňmi dvoch kyseliek. Prístupný je jeden z nich, známy ako Smokovecká kyselka. Najstaršia písomná zmienka o prameňoch v je z roku 1764. Práve veľký záujem o minerálnu vodu viedol v roku 1793 k založeniu osady. Prameň je u turistov a návštevníkov vyhľadávaný dodnes. Práve preto je kvalita vody každý rok kontrolovaná.

Na Hrebienok, nad Starým Smokovcom síce nebežíme, ani nebajkujeme,  ale atrakciu na jeho vrchole si v Tatrách nemožno nechať ujsť. Je ňou Tatranský ľadový dóm, ktorý si zaslúži samostatný chceck point. Tento dočasný ľadový chrám, ktorý sa stavia vždy v zimnej sezóne,  má zakaždým inú tému. Na jeho vytvorení sa podieľajú sochári z Litvy, Nemecka, Poľska, Česka a Slovenska. Napr. v r. 2020 sa na jeho stavbu sa použilo neuveriteľných 1880 blokov ľadu, ktoré dokopy vážia viac ako 225 ton. Ľadový dóm je umiestnený v kupole o priemere 25 m a najvyšší bod stavby dosahuje výšku až 11,5 m.

V Tatranskou ľadovom dóme sú hudobné predstavenia.

Vstup je voľný, ak však máš záujem o hudobné predstavenie, rezervuj si vstup.

Na Hrebienok k Tatranskému Dómu   premáva pozemná lanovka zo stanice Starý Smokovec. Lístky na lanovku možno  zakúpiť v  pokladni v Starom Smokovci, alebo online na www.gopass.sk.  Pozemná lanová dráha Starý Smokovec – Hrebienok premáva od 8:30 – 18:30, každú polhodinu.

Virtuálna prehliadka v Google Earth

Ďakujeme za prihlásenie do newslettera.

Ďakujeme za správu.