Checkpoint: Svätý Jur

Svätý Jur

Niekdajšie kráľovské mestečko s vyše 700 ročnou tradíciou spojenou najmä s výrobou vína, sa teší mimoriadnemu záujmu milovníkov tohto moku, ale i histórie a turistiky. Jeho pôvabné historické jadro, zrekonštruované pamiatky, lokálna gastronómia, ochutnávky u miestnych vinárov – to všetko tu môžeš zažiť pod ochranou patróna mesta – svätého Juraja.

Svätý Jur je považovaný za najzachovanejšie vinohradnícke mestečko na Slovensku a je priam posiaty pamiatkami. Jeho okolím ťa prevedie Svätojurský náučný chodník skladajúci sa z mestského a prírodného okruhu.

Neprehliadnuteľná je zrekonštruovaná mestská radnica a  Palffyovský kaštieľ, ktorý patrí nielen k najstarším pamiatkam mesta. Historické pramene si ho pamätajú skôr ako „zemepanskú“ alebo „kráľovskú“ kúriu, ku ktorej priliehala záhrada s vinicami. Po rokoch chátrania a nešetrného zaobchádzania ho po rekonštrukcii v roku 2021 sprístupnili verejnosti. V jeho priestoroch sídli aj reštaurácia s lokálnymi gurmánskymi i vínnymi špecialitami a tiež hotel. 

Ďalšou pozoruhodnosťou Svätého Jura je Vinohradnícky skanzem. Je príjemným miestom na oddych a ponúka pekné výhľady na mesto, ochutnávky vína, spoznávanie histórie a prírodných zaujímavostí v okolí. Skanzen je súčasťou prírodného okruhu Svätojurského náučného chodníka, ktorý vás dovedie k zrúcanine hradu Biely Kameň a ďalej k valom Slovanského veľkomoravského hradiska.

V blízkosti SVÄTÉHO JURA sa nachádza národná prírodná rezervácia Šúr, kedysi plytké jazero zanesené nánosmi malokarpatských potokov. Ako sme už spomínali, touto oblasťou vedie malokarpatsko-šúrska cyklomagistrála JuRaVa.

Virtuálna prehliadka v Google Earth

Ďakujeme za prihlásenie do newslettera.

Ďakujeme za správu.