Checkpoint: Tatranská Javorina

Tatranská Javorina

GRATULUJEME! Dostal si sa do cieľa Virtuálnej bežeckej Výzvy Maxi a do cieľa Virtuálnej cyklo Výzvy Midi.

V nohách či kolesách máš už 142 km! Cyklistov čaká ešte raz taká cesta do cieľa Výzvy Maxi.

Aj bežci, hoci svoju výzvu už dali na Max,  môžu pokračovať. Naše počítadlá trás sú  otvorené do 15.11.2021. Na finišérskom foto, ktoré ti pošleme po ukončení podujatia, budú uvedené kilometre, ktoré dáš celého trvania Výzvy TATRY.

V Tatranskej Javorine sme už v blízkosti hraníc s Poľskom. Tento kraj môžeš objavovať po Náučnom chodníku Zadné Meďodoly, na pomedzí Vysokých a Belianskych Tatier. Je to modro značený  turistický chodník s 10 informačnými tabuľami o  o faune a flóre, o histórii doliny, o horninách i o vode, čo trápi tatranský les, o medveďovi ako o vládcovi lesa aj s názornou ukážkou v podobe dvoch drevených sôch, o pastierskych vojnách i o ťažbe medi. Chodník dlhý 8,5 km sa začína v Tatranskej Javorine na zastávke autobusu Pošta a končí sa v Kopskom sedle s prevýšením 768 metrov. Pokojnou chôdzou ho zvládneš za 3 hodiny. Chodník je sprístupnený sezónne,  od 15.6. – 31.10.

Z historických pamiatok môžeš neďaleko Tatranskej Javoriny obdivovať drevený Lovecký zámoček Hohenlohe, ktorý si dalo v rokoch 1883 – 1885 postaviť pruské knieža Christian Craft Hohenlohe-Öhringen, ktorý vlastnil v Tatrách rozľahlé územia. Dnes zámoček využívajú slovenskí prezidenti na reprezentačné účely. Zámoček je národnou kultúrnou pamiatka, ktorá je však sprístupnená aj pre verejnosť. Otvorený je celoročne vo vybraný deň v týždni. Prehliadku si treba rezervovať cca  7 dní vopred.

Knieža Hohenloe v Tatranskej Javorine okrem zámočku postavil a netypický drevený Kostol sv. Anny

Virtuálna prehliadka v Google Earth

Ďakujeme za prihlásenie do newslettera.

Ďakujeme za správu.