Checkpoint: Trenčín – cieľ Beh Mini

Trenčín – cieľ Beh Mini

Čo prvé ti napadne pri Trenčíne?  Jedno z najznámejších sídiel Matúša Čáka – pána Váhu a Tatier? Krásny hrad vypínaci na brale nad mestom? Fatimina studňa lásky hlboká až 80 m vyhĺbená do skaly? Rodisko plejády hokejových hviezd, ktoré celé roky dobre reprezentovali Slovensko vo svete? Mesto módy a odbornej strednej školy, ktorá pripravovala odborníkov pre  Trenčianske odevné závody a jej absolventom je aj hokejová mega star Marián Gáborík? Alebo si vybavíš cyklotrasy na Považí? Jedna z nich spája Trenčiansky hrad s moravským hradom Brumov a je dlhá 65 kilometrov. Cez Trenčín vedie aj najstaršia cykloturistická trasa na Slovensku – Vážska cyklomagistrála, ktorá prechádza štyrmi krajmi: nitrianskym, Trnavským, Trenčianskym a žilinským a sú na nej vyznačené úseky až v dĺžke 250 km?

 

V každom prípade, Trenčín je mimoriadne mesto a stojí za návštevu. Pamiatky v jeho historickom centre sú súčasťou mestskej pamiatkovej rezervácie. Rímska vojenská osada Laugaricio je najsevernejším dôkazom expanzie rímskych légií cisára Marca Aurelia v oblasti strednej Európy. Nápis na strmej stene trenčianskej hradnej skaly vytesaný na pamiatku víťazstva v roku 179 je dnes prístupný z preskleného výklenku Hotela Elizabeth.

Na hrade sa počas roka organizujú koncerty, stredoveké hry a nočné prehliadky. Medzi hradom a centrom mesta sa na plošine svahu nachádza opevnený areál nazývaný Mariánska hora. Jeho súčasťou je kostol, od ktorého možno zostúpiť do centra po krytom drevenom schodisku postavenom v roku 1568.

Piaristický kláštor a kostol na Mierovom námestí v centre mesta vybudovali v 17. storočí v štýle raného baroka. V kláštore sa konajú v lete koncerty klasickej hudby. Mestská veža ponúka pekný výhľad na všetky dominanty mesta vrátane populárnej fontány so sochou vodníka na Štúrovom námestí a židovskej synagógy s orientálnym nádychom.

Virtuálna prehliadka v Google Earth

Ďakujeme za prihlásenie do newslettera.

Ďakujeme za správu.