Checkpoint: Vajnory – ŠTART

Vajnory – ŠTART

Virtuálne spoznávanie Malokarpatska spojené s bajkovaním, behom či iba prechádzkami – začíname v bratislavskej mestskej časti Vajnory, ktoré sú tradičnou vinárskou obcou na úpätí Malých Karpát. Vinohradníctvo a vinárstvo boli u Vajnorákov vždy prevažujúcou činnosťou a víno sa dostalo aj do názvu tejto obce. Už začiatkom 14. storočia sa začína používať nemecký názov Weinern a jeho modifikácia časom vytvorila dnešný názov obce.

Vajnory ležia na hranici Národnej prírodnej rezervácie Šúr, ktorá je zaradená do európskej chránenej siete Natura 2000. Severná časť územia je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty. V blízkosti sa nachádzajú Vajnorské jazerá, rozsiahla vodná plocha, ktorá je vyhľadávaným prírodným kúpaliskom. V okolí je viacero cyklotrás a náučných chodníkov, najznámejšou je malokarpatsko-šúrska cyklomagistrála JuRaVa. Jej názov symbolizuje spojenie miest, ktoré prepája – Svätý Jur, Raču a Vajnory.

Vo Vajnoroch sa nachádza aj letisko, ktoré je najstarším na Slovensku.  Pravidelná letecká linka Bratislava Vajnory – Praha tu začala premávať už 23.októbra.1923. V roku 1927 tu vznikol prvý aeroklub na Slovensku.

Virtuálna prehliadka v Google Earth

Ďakujeme za prihlásenie do newslettera.

Ďakujeme za správu.