Checkpoint: Veľké Leváre

Veľké Leváre

Hoci kostol má takmer každá obec, farský kostol Panny Márie vo Veľkých Levároch je mimoriadnou sakrálnou stavbou v barokovom štýle. Má pôdorys 44 m x 23 a kapacitu až 3.300 osôb. Kostol dal postaviť viedenský kardinál v prvej polovici 18. storočia.  Jeho mohutnú atmosféru umocňujú 28 m vysoké kostolné veže.

Oblasť súčasného  Záhoria bola výrazne ovplyvnená habánskou kultúrou. Habáni, náboženskí    exulanti zo Švajčiarska,  k nám prišli  v 16. storočí a predstavovali vysoko organizovanú komunitu. Vynikali najmä v remeslách, s ktorými priniesli prosperitu do celej oblasti. K ich najvýraznejším dedičstvám ich kultúry patrí habánska glazovaná keramika. A práve vo Veľkých Levároch nájdeš zachovanú lokalitu pôvodného  obydlia Habánov, ktorá je najväčšia v Európe. Ide o veľký habánsky dvor zo 16. storočia pozostávajúci z typických habánskych domov a hospodárskych  stavieb. V roku 1972 tu vzniklo múzeum, v ktorom sa môžeš zoznámiť so životom habánov a ich remeslami.  Typický  habánsky dom našiel miesto aj na finišérskej medaile Záhoria.

V susedstve Veľkých Levárov sú Malé Leváre a v ich chotári vznikol zaujímavý projekt Levandoland. Ocitneš sa tu v atmosfére pripomínajúcej Provensálsko. S láskou sa tu pestujú dve odrody levandúl, ktoré sa využívajú hlavne na kulinárske a dekoračné účely. Vyrábajú sa tu aj sirupy, džemy, čaje, med, šumivé víno, likér, či prírodná kozmetika a dekorácie. Populárny je aj samo zber levandule, ktorý každoročne priláka množstvo záujemcov. Koná na prelome mesiacov jún a júl.

Virtuálna prehliadka v Google Earth

Ďakujeme za prihlásenie do newslettera.

Ďakujeme za správu.