Checkpoint: Ždiar

Ždiar

Táto rázovitá obec s goralskou komunitou. Kde akoby zastal čas,  priťahuje návštevníkov v zime i v lete. Typické ždiarske drevenice môžeš obdivovať v Ľudovom múzeu Ždiarsky dom. Celý objekt múzea bol postavený v roku 1971 podľa vzorov dreveníc z roku 1911 a 1914.V obytnej časti je stála expozícia vnútorného interiéru, krojov a pracovného náradia. Okrem zaujímavej prehliadky s odborným výkladom tu môžeš zažiť pravú Ždiarsku svadbu či obliecť sa do kroja. Súčasťou múzea je reštaurácia, kde si pochutnáš na miestnych špecialitách za zvukov goralskej hudby.

Atrakciou Źdiaru je aj Svetelný dóm, čo je originálny stan, v ktorom môžeš za pomoci moderných technológií obdivovať svet unikátnych živočíchov v Belianskych Tatrách. Súčasťou je svetelné planetárium, bar s občerstvením, trampolína aj nafukovací zábavný park pre najmenších a terasa s výhľadom na Belianske Tatry.

V zime v Ždiari nájdeš menšie lyžiarske stredisko vhodné najmä pre začiatočníkov a mierne pokročilých  Strachan Ski Centrum, s troma zjazdovkami, na ktorých premávajú 3 vleky a nová štvorsedačka. Svahy sú pravidelne zasnežované a ponúkajú aj večerné lyžovanie. Na svoje si prídu aj priaznivci bežeckého lyžovania, pre ktorých je k dispozícii 12 km tratí na hrebeni Spišskej Magury.

Virtuálna prehliadka v Google Earth

Ďakujeme za prihlásenie do newslettera.

Ďakujeme za správu.